Artvin HOPA Yabanmersini Blueberry  Mavi Yabanmers
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEOLAR RSS KAYNAĞI ÜRÜNLERİMİZ ÖDEME BİLGİLERİ SİPARİŞ FORMU İLETİŞİM

::::.....YENİ SİTEMİZ...:::::

yabanmersini

:::....DOST SİTELER....::: 

TARİH SAAT

YABANMERSİNİ ÇOĞALTILMASI

YABANMERSİNİ ÇOĞALTILMASI

Tarih 25 Nisan 2017, 13:37 Editör Sinan LOKUMCU

Yaban Mersininin (Likapa) Çoğaltılması

Yaban Mersininin (Likapa) Çoğaltılması

Yaban mersini çoğunlukla çelikle çoğaltılmaktadır. Bu amaçla yumuşak ve sert odun çelikleri kullanılmaktadır. Yetiştiricilerin çoğu fidanlarını, fidanlıklardan almaktadır. Ancak yaban mersini, bahçe tesis edildikten sonra, çiftlik çapında da üretilebilir. Çelik tipi olarak öncelikler sert odun, yarı odun ve yumuşak çelikler kullanılmaktadır. Ayrıca, dip sürgünleri ile, aşı ile, tohumla, daldırma ile, toprak altı gövdeleri ile (rizom) veya doku kültürü ile çoğaltmak mümkündür. Ancak son yıllarda yaban mersininin çoğaltılmasında yaygın olarak yumuşak odun çelikleri kullanılmaktadır.

Sert odun veya yarı odun çelikleri, drenajı iyi olan ancak nem tutma kapasitesi yüksek meteryal içine dikilerek köklendirilir. Bu amaçla 1/1 oranında karıştırılmış turba toprağı ve vermikulit (veya kaba dere kumu) kullanılır. Hazırlanan karışım 1 hafta öncesinden köklendirmenin yapılacağı yastık, tava veya yataklara yerleştirilir. Kuru turba toprağını nemlendirmek için sıcak suya gereksinim duyulabilir. Kum yerine asitli turba toprağı kullanılırsa köklenme oranı artar. Bu aşamada gübreleme yapılmaz. Köklendirme toprak zeminde yapılacaksa üst kısma sedir kütüğü parçaları, veya çakıl taşı serilerek drenajın iyi olması sağlanır. bunun üzerine galvanizden yapılmış ince tel kafes serilmelidir ki, köstebek veya toprak kaynaklı tırtılların zararı engellensin ve havalanma iyi olsun. daha sonra 15-20 cm yükseklikte köklendirme ortamı serilir.

Toprak yüzeyinden yukarıda olan tavalarda köklendirme yapılacaksa allatan ısıtma sistemi de döşenebilir. Bu amaçla tavanın en alt kısmına dere çakılı serilir. üzerine ısıtıcı teller gerilir ve galvanizden yapılmış ince tel kafes ile örtüldükten sonra 1/1 oranında turba ve vermikulit karışımından oluşan dköklendirme ortamı tavaya doldurulur.

Hazırlanan köklendirme ortamına yaban mersini çelikleri dik pozisyonda dikilmelidir. Köklendirme ortamının etrafı çıta ve dallarla çevrilerek %50 göglendirme yapılmalıdır. Çeliklerin üzerine doğrudan güneş ışığı gelmemelidir. Çelikler alçak tüneller altında bulundurulabilir ve bunun üzerine güneş ışığını fazla geçirmeyen %45-50 plastik meteryaller veya çuval serilerek gölgelendirme yapılır. Gölgeleme işlemi yaz sonuna kadar sürdürülmelidir.
Odun Çelikleri İle Çoğlaltma

Odun çelikleri, bitki dinlenme döneminde iken sağlıklı ve iyice odunlaşmış 1 yıllık sürgünlerden alınır. Çelik çapı en az kurşun kalem kalınlığı kadar olmalıdır. Çelik alınacak sürgünler 25-75 cm uzunluğunda olup, kamçı (kırbaç) adını alırlar. Sürgünlerin yaprak gözü olan kısımlardan çelik alınmalıdır. Çeliklerin karbonhidrat oranı ne kadar fazla ise köklenmeleri o derece yüksek olacaktır. Sürgün üzerinde bulunabilecek kahverengi noktalar, sürgünün zarar gördüğüne işaret eder ve köklenmesi üzerine olumsuz etkide bulunur. Odun çelikleri yaprak dökümü ile ilkbahar başlangıcına kadar periyotta alınabilirler. Alınan çelikler 2 °C sıcaklık altında, deliksiz polietilen içinde veya nemlendirilmiş sphagnum yosunu, talaş vb. meteryal içinde depolanabilir. Sonbahar veya kış başlarında alınan çelikler, kış ortasında alınan çeliklere göre daha iyi köklenmektedir.

Odun çelikleri kurşun kalem kalınlığında ve 10-13 cm uzunluğunda hazırlanırlar. Daha kalın olan odun çeliklerinin köklenmsi zayıftır. Sürgünlerin dip veya orta kısmından çelik alınır. Çeliklerde alt kesim gözün hemen altından, üst kesim ise gözün 0.5 1 cm üzerinden yapılır.Çelikler dik pozisyonda ve 5X5 cm aralıklarla köklendirme ortamına dikilir. Sadece tepe kısmındaki 1-2 göz dışarıda bırakılır.

Köklendirmeyi arttırıcı hormon kullanımı genelde sonucu etkilemezken bazı çeşitlerde kullanımı önemlidir. Örneğin Bluecrop çeşidinin çeliklerinde Hormodin-3, Bluegray ve Stanley ise Hormo-root C (%15'lik Tetrathyl-thiuram disulfit) iyi sonuç verdiği belirtilmektedir.

Çelikler dikildikten sonra sulama yapılır. Çeliklerin en üst gözlerinden çıkan flaşlar büyümesini tamamlayıncaya kadar ortam nemli olmalıdır. Bunun için mistleme gerekir. Bu periyor 2-3 ay sürer. Tam güneş altında veya %50 gölgelik altında köklendirilen çeliklerdeki köklenme oranının aynı olduğu belirtilmektedir. Gölgelendirme %50nin üzerine çıkarsa kök oluşumu engellenmektedir. Çeliklerde ikinci flaş başlayınca kökler oluşmaya başlar ve gübreleme tavsiye edilir. Bu amaçla 190 lt suya 1,3 lt sıvı gübre önerilmektedir. Hazırlanan gübreden 2.25 m²'ye 3.8 lt atılırsa yeterli olmaktadır. Gübre uygulamasından sonra yaprakların tamamı su ile yıkanmalıdır. Yaz sonuna kadar azar azar gübre uygulaması yapılır.

Köklenmiş olan çelikler kış boyunca köklendirme tavalarında tutulabilir., özellikle soğuk bölgelerde eylül ortalarında fidanlık parsellerine aktarılabilinir veya sonbahar başlarında tüplere dikilebilirler. Köklü yaban mersini fidanları kış periyodunu köklendirme yastıklarında geçirecekse köklerin donması engellenmelidir.

Fidanlık parsellerine dikilecek köklü yaban mersini fidanlarında sıra üzeri 30 cm, sıra arası 50 cm olarak ayarlanmalıdır. Toprak verimli ise ilk yıl fidanlıklarda gübreleme yapılmaz. Fidanlıkta 1 yıl geçtikten sonra bitkiler 2 yıllık olarak değerlendirilirler. Saksıya fikilecek köklü çelikler için standart 3.8 lt.lik saksılar kullanılır. Bu saksılara 2.8 lt. harç konuşur. Saksılara dikilen köklü yaban mersinleri 1 yıl burada bekledikten sonra satışa sunulmalıdır.
 
Yarı Odun Çelikleri ile Çoğaltma

Yarı odun çelikleri, yaban mersini bitkisinin aktif büyümede olduğu yaz başlarında alınan çeliklerdir. Genç çalılardan alınan çelikler daha iyi ve daha kolay köklenir. Yarı odun çelikleri birinci flaşın elle tutulur düzeyde sertleştiği ve ikinci flaşın başladığı zamanlarda alınmalıdır. Erken olgunlaşan çeşitlerin (earlybule, collins, bluecrop, blueray) çelikleri, geç olgunlaşan çeşitlere göre(berkeley, coville) daha kolay köklendiği belirtilmektedir. Concord, ivanhoe, herbert, stanley ve bluecrop çeşitleri ise odun çeliklerine göre, yarı odun çelikleri ile daha kolay çoğaltılabilmektedir.

Yarı odun çelikleri 10 cm uzunluğunda ve yapraklı olarak hazırlanır. Yarı odun çelikleri ökçeli veya yapraklı göz çeliği şeklinde de hazırlanabilir. Çelik miktarının az olması durumunda yapraklı göz çelikleri daha uygundur. Mistleme yapılan ortamlarda sadece çeliğin alt yarısında bulunan yapraklar çıkarılır. köklenmeyi arttırmak için IBA (indol bütrik asit) uygulaması yapılmalıdır. Araştırmalara göre %8'lik IBA ve Hormo-root C karışımı, yarı odun çeliklerinde köklenmeyi arttırmaktadır.

Çelikler 1/1 oranında turba yosunu ve perlit içeren ortamda, en alt yaprağa kadar sokularak dikilirler. Çam kabuğu bu çelikler için ortam olarak yeterli değildir. Sık sulama yapılacağı için, çam kabuklarında az olan besin maddelerinin yıkanmasına sebep olur. Bu çeliklerde nem ve havalanma son derece önemlidir. Gece boyunca mistleme yapılmaz. İyi bir havalandırma ve periyodik olarak yapılacak fungisit uygulaması Botrytis'ten kaynaklanan çürüme ve uç yanıklığını önler. Ferbam ve Banlate uygulamasıda aşırı çürüme ve küflenmeleri engeller. Gerek köklenme ortamı, gerek etraftaki kafes sistemi haftalık olarak ilaçlanmalıdır.
 
Yumuşak Odun Çelikleri ile Çoğaltma

Yaban mersini bitkisinin yapraklı olduğu büyüme periyodu içinde alınan bu çelikler %60 gölge şartlarında iyi köklenmektedir. Köklendirme odasında pencere yoksa floresan ve akkor lamba altında 100-200 mumluk ışık sağlanırsa köklenme gerçekleşir. 300 mumluk ışık şartlarında yapraklar renksizleşir ve köklenme zayıf kalır. Köklenme sonrası yukarıda belirtildiği gibi sıvı gübre ile haftalık olarak gübreleme yapılmalıdır.
 

Bu haber 5622 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ÇOĞALTMA

  • Bu kategoriye henüz haber eklenmedi.

....::::KAPIDA ÖDEME....::::

 KARGO

:::::...........İLETİŞİM...........:::::

 İLETİŞİM

GÜBREMİZ

 İLETİŞİM

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ

»Aktif 88  
»Bugün 113  
»Toplam 1277482  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.205.211.87
» Bu sitemizi ziyaretiniz
SİPARİŞLER BAŞLAMIŞTIR...28 Kasım 2018


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi