Artvin HOPA Yabanmersini Blueberry  Mavi Yabanmers
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEOLAR RSS KAYNAĞI ÜRÜNLERİMİZ ÖDEME BİLGİLERİ SİPARİŞ FORMU İLETİŞİM

::::.....YENİ SİTEMİZ...:::::

yabanmersini

:::....DOST SİTELER....::: 

TARİH SAAT

KARAYEMİŞİN FAYDALARI...

KARAYEMİŞİN FAYDALARI...

Tarih 25 Nisan 2017, 13:32 Editör Sinan LOKUMCU

* Yapılan bilimsel çalışmalarda, adeta insülin görevi görmesi bakımından şeker hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

* Üreme hormonlarını geliştirmektedir

*Sindirim sistemini düzenler

*Demir eksikliğini giderir

*Prostat problemlerini önler

* Meyvelerin yenmesi sigaraya karşı isteksizlik doğurur.

Karayemiş ( Taflan) ürünlerimizi görmek için www.karayemis.org web sitemizi inceleyebilirsiniz

 

KARAYEMİŞİN FAYDALARI:

Zengin antioksidan bileşenleri sayesinde birçok hastalığın oluşumu ve gelişmesini önlemesinde faydalı. şeker hastalığı, mide ülseri, barsak tembelliği, alzheimer, doku ve cilt hastalıkları, kalp-damar hastalıkları ve romatizmal hastalıklar geliyor.

Karayemişin antioksidan özelliğiyle aynı zamanda yaşın ilerlemesiyle vücutta meydana gelen oksidaf zarar azalıyor, yaşlanma da gecikiyor. Karayemiş iyi bir mineral kaynağıdır.
Karayemişten elde edilen antioksidanın, oksidanlara karşı vücudu koruduğu belirlendi.

Karayemişin tespit edilmiş hiçbir zararlı etkisi bulunmuyor.


Daha çok bilinen adıyla taflan, namı diğer karayemiş, Ülkemizde Doğu Karadeniz Bölgesi'nde  yetişen bir bitki. Özellikle şeker hastaları açısından bulunmaz bir nimet olan karayemişin faydaları şunlardır;


* Yapılan bilimsel çalışmalarda, adeta insülin görevi görmesi bakımından  şeker hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

* Üreme hormonlarını geliştirmektedir

*Sindirim sistemini düzenler

*Demir eksikliğini giderir

*Prostat problemlerini önler

* Meyvelerin yenmesi sigaraya karşı isteksizlik doğurur.

* Karayemişten elde edilen antioksidanların, vücudu oksidanların zararlı etkilerine karşı koruduğu, Alzheimer, diyabet, doku ve cilt hastalıklarına karşı fayda sağladığı kaydedildi.
* Araştırma sonucu

1 kilogram karayemişte

2 bin 215 ml potasyum,

 55 ml sodyum,

179 ml magnezyum,

153 ml kalsiyum,

 0.9 ml bakır,

1.9 ml çinko,

8.3 ml demir 

24.2 ml mangan tespit edildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü akademisyenleri tarafından karayemiş üzerinde yapılan araştırmalar bu sonuçları belirlemiştir.

Başka kaynaklarda benzer sonuçlarla karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmalarda:

Taflan meyveleri meyve olarak yenmekte olup, yaprakları çay gibi demlenerek sinir bozukluklarına karşı, öksürük dindirici ve spazm kesici olarak kullanılmaktadır. Taflan meyvelerinin sindirimi kolaydır ve taze olarak ya da kurutulduktan veya kavrulduktuk tan sonra yenir. İnsanı tok tutar. Tek başına veya fındık ve cevizle birlikte çerez olarak yenen taflan meyveleri, pasta, kek ve özellikle hoşaf ve kompostolara koku ve tat kazandırmak için ilave edilir. Reçel ve turşuda hazırlanmaktadır. Meyveler genellikle yetiştiriciler tarafından tüketilirse de bazen semt pazarlarında veya yakın şehirlerde manavlarda satılır. Yaprakları Folia lauracersi recens TK adı altında taze olarak kullanılır. Yapraklarında Prurasin adlı siyogenetik bir glikozit vardır. Bu glikozit hidroliz ile siyanhidrikasit verir, bu asit zehirlidir. Kıyılmış taze yapraklar su buharı ile destile edilirse Aqua Laurocerasi TK ( taflan suyu ) elde edilir. Bu su % 1 oranında sulandırıldıktan sonra yatıştırıcı, öksürük dindirici ve koku dindirici olarak kullanılır. Meyve tipleri arasında fark gözetmeden hangi hastalıklara iyi geldiği aşağıda gösterilmiştir:

• Bir yemek tabağı dolusu olgun meyve, başta mide ülseri ve barsak tembelliği olmak üzere, sindirim sistemi rahatsızlıklarına 10 günlük kürler halinde kullanılır.

• Sabahtan aç karnına yenen 10 adet meyve hemoroide iyi gelir.

• Olgun meyvelerin suda kaynatılması ile ele geçen sıvı diüretik olarak, idrar tutukluklarında kullanılır.

• Bir miktar taze ya da kuru meyve, tohumları ile beraber ezilerek sabahları aç karnına yenirse, şeker hastalığına iyi gelir.

• Meyvelerin sıkılması ile ele geçen usare, mide ülserine, egzama ya karşı kullanılır.

• Meyveler çekirdekleri ( endokarp + tohum ) ile beraber toz edildikten sonra balla karıştırılıp, bronşit tedavisinde kullanılır.

• Taze taflan yapraklarından hazırlanan taflan suyu, spazm çözücü, bulantı kesici olarak kullanılmış; içerdiği HCN' in çok zehirli olması nedeniyle tıbbi kullanılışı hiçbir zaman geniş boyutlara ulaşmamıştır.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü akademisyenleri tarafından karayemiş üzerinde yapılan araştırmalarda bu meyvenin antioksidan içerdiği ve kanser tedavisinde etkili olduğu belirlendi. Yapılan bilimsel çalışmalarda, adeta insülin görevi görmesi bakımından da başta şeker hastalığı gibi birçok hastalığa iyi geldiği belirlenen karayemiş, üreme hormonlarını geliştirme, sindirim düzenleme, demir eksikliğini giderme ve prostat problemlerini önleme gibi birçok hastalığın tedavisinde önemli rol oynuyor.

Daha detaylı bilgi ve ürün tedariği için www.karayemis.org web sitemizi inceleyebilirsiniz

 

İrtibat: Sinan Lokumcu 506 328 21 71

 

 

Bu haber 63442 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

FAYDALARI

  • Bu kategoriye henüz haber eklenmedi.

....::::KAPIDA ÖDEME....::::

 KARGO

:::::...........İLETİŞİM...........:::::

 İLETİŞİM

GÜBREMİZ

 İLETİŞİM

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ

»Aktif 21  
»Bugün 45  
»Toplam 1277414  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.205.211.87
» Bu sitemizi ziyaretiniz
SİPARİŞLER BAŞLAMIŞTIR...28 Kasım 2018


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi